sık sorulan sorular

ipadresinbu.com nedir?
ipadresinbu.com, bilgisayarınızın ip adresini otomatik olarak algılayan ve görüntüleyen bir web sitesidir. bu, ağdaki bir bilgisayarı yapılandırmak, iletişim yazılımını ayarlamak veya internet bağlantısı sorunlarını gidermek için yararlı olabilir.


ip adresi nedir?
telefonlar benzersiz telefon numaralarıyla tanımlandığı gibi, internet'teki bilgisayarlar da "ip adresi" adı verilen benzersiz numara serileriyle tanımlanır. Her ip adresi üç nokta ile ayrılmış dört numaradan oluşur; örneğin, "192.168.1.1". bilgisayarınızın internet'teki başka bir bilgisayarla (örneğin bir web sitesini ziyaret ettiğinizde) her iletişim kurduğunda, iletişimin gerçekleşebilmesi için diğer bilgisayarın adının bir IP adresine dönüştürülmesi gerekir. (bu arada, "ip" "internet protokolü" anlamına gelir.)


ip adresini nereden alabilirim?
çoğu bilgisayar ip adreslerini otomatik olarak ağdan alır; yani, bir internet servis sağlayıcısı veya bt departmanı tarafından "dinamik olarak atanırlar". bunu mümkün kılan teknolojiler "dhcp" ("dinamik ana bilgisayar yapılandırma protokolü") ve "ppp" dir ("noktadan noktaya protokol"). neyse ki, çoğu modern işletim sistemi dhcp ve ppp'yi kendiliğinden ayarlamaktadır.
dinamik olarak atanan bir ip adresinin tek dezavantajı, internet'e her bağlandığınızda değişebilmesidir. (bu, elbette, bilgisayar korsanlarının sizi izlemesini zorlaştırdığı için bir avantaj olarak da görülebilir.) ip adresinizi bilmenizi gerektiren bir yazılım kullanıyorsanız, ipadresinbu.com adresini ziyaret etmek isteyebilirsiniz.
internete sürekli bir bağlantınız varsa, internet servis sağlayıcınız size bir "statik ip adresi" atayabilir. statik ip adresi, internet'te aynı iss'de kaldığınız sürece aynı adresi kullanarak bilgisayarınızı tanımlar. bilgisayarınız internet üzerinde e-posta veya web barındırma gibi hizmetler sağlayacaksa bu gereklidir.


ip adresim yanlış! nasıl olabilir?
bilgisayarınız bir güvenlik duvarının arkasındaysa, güvenlik duvarı bilgisayarınızın gerçek ip adresini ipadresinbu.com adresinden gizliyor olabilir. bu durumda, görüntülenen ip adresi aslında bilgisayarınızın değil, güvenlik duvarının ip adresidir.
benzer şekilde, bilgisayarınız bir "proxy sunucusu" veya "web önbelleği" (ör., sık istenen sayfaları hızlandırmak için web sayfası isteklerini engelleyen bir bilgisayar) gerisindeyse, görüntülenen ip adresi büyük olasılıkla proxy sunucusu veya web önbelleğine ait olacaktır.
bilgisayarınızın sizin bilginiz olmadan bir proxy sunucusunun veya web önbelleğinin arkasında olabileceğini unutmayın! bazı şirketler ve internet servis sağlayıcıları, bilgisayarınızın herhangi bir özel yapılandırması olmadan web sayfaları için istekleri kesen "şeffaf web önbellekleri" kullanır.